Leasing czy się opłaca ?

16 lutego
17:37 2017

Leasing – to umowa wynajmu pojazdów lub przedmiotów w zamian za opłatę miesięczna – ratę leasingową , prościej mówiąc otrzymujemy pojazd lub komputer, maszynę od firmy za która opłacamy ratę leasingowa jednak nie jest ona nasza własnością a jest dostępna dla nas na wyłączność w okresie trwania umowy . Tłumacząc na język polski można  by otwarcie nazwać to wynajmem długoterminowym.

Ale czy taki wynajem się opłaca?

Dla wielu firm nie tylko tych większych ale nawet czasami firm jednoosobowych leasing to sposób na szybkie pozyskanie niezbędnych narzędzi do uzyskania dochodu za opłatę czyli ratę leasingu. Na  przykład firma informatyczna zatrudnia 10 nowych pracowników i musi zapewnić im komputery do pracy. Koszt takiego pojedynczego komputera to 3500zł a więc firma musiała by wydać 35 000zł  firma Koszysta z leasingu opłacają ratę leasingowa w kwocie 2500zł miesięcznie na okres 1 roku. A wiec dana firma oszczędza na zakupie ponadto każda ratę leasingowa może odliczyć od podatku jako koszty uzyskania przychodu.

Podobnie może wyglądać z samochodem osobowym dla 10 przedstawicieli czy maszynie budowlanej przedmiotem leasingu może być każdy sprzęt który pozwala nam na uzyskiwanie dochodu mogą być to nawet lodówki czy chłodnie dla restauracji. Jednak w odróżnieniu od kredytu na dany przedmiot nie zostaje on nasza własnością po okresie leasingowym a jedynie mamy możliwość pierwokupu po cenie rynkowej za dany przedmiot ( cena  rynkowa przedmiotu używanego) .

Jeżeli płacimy raty leasingowe a nie zostajemy właścicielami przedmiotu – pojazdu jaki to ma sens?

Pytanie jest często zadawane dlaczego firmy wybierają leasing a nie kredyt odpowiedz jest dość prosta każda rzecz ulega zł-użyciu oraz spadkowi wartości  w zależności od czasu i złu życia . W szczególności w firmach jest to bardziej eksploatowane przedmioty niż w użytku prywatnym a wiec biorąc kredyt nap na samochód dla przedstawiciela wart 50 000 zł  w leasingu zapłacimy kwotę około 60 tys w ratach w przypadku kredytu nawet samochodowego ta kwota będzie wynosić nawet 80 tys zł . Dodatkowo po upływie czasu finansowania wartość spada nawet 2 krotonie i pewne złożycie auta wymaga jego serwisowania i napraw. Nawet jak kupujemy za gotówkę dany przedmiot zamrażamy gotówkę która możemy przeznaczyć na inne inwestycje.

Należy tez pamiętać że floty pojazdów leasingowych maja duże plusy jak serwisowanie w czasie umowy leasingowej ubezpieczenie czy nawet sprzęt zastępczy w wypadku awarii  .

Kiedy opłaca się leasing?

Kalkulatorów jest wiele ale myślę że własna kalkulacja jest najlepszym doradca przeliczmy sobie ile będziemy wstanie zarobić więcej dzięki nowemu samochodowi czy sprzętowi . Jeżeli kwota leasingu będzie na przykład kwota do 30 % zysków wtedy opłaca nam się skorzystać z leasingu a nawet go w przyszłości przedłożyć. Dlaczego?? Je zeli dzięki przedmiotowi leasingowemu zarobimy 15 tys zł netto  a kwota leasingu to 2500zł to dodatkowo na 20 % kosztów możemy zarobić dodatkowo 500zł .

Drugom sprawą  jest  kwestia finansowa czy jesteśmy pewni ze będziemy wstanie spłacać do końca umowy raty leasingu ?? Jeżeli zdarzy się nam ze będziemy chcieli zrezygnować z leasingu będziemy musieli pokryć straty leasingobiorcy  w najlepszym wypadku pomniejszone o aktualna  wartość   przedmiotu leasing.

Na leasing decydują się przede wszystkim firmy które odpowiedni skalkulowały w zyskach koszt uzyskania. Wybierają ofertę leasingu by uzyska odpowiednie narzędzie do pracy nie inwestując w to większych  środków a zarazem pozwalając na to by maszyna, przedmiot czy pojazd sam zarobił na siebie i na swojego leasingobiorce.

Kredyt czy leasing

Wszystko zależy od kalkulacji rata kredytu a rata leasingu często się rożni jednak  dodatkowe atuty jak wkalkulowanie w koszty czy tez  dodatkowe korzyści i serwis powodują że wielu przedsiębiorców woli wybrać leasing niż kredyt. Z drugiej stron leasing często umożliwia nam niskim kosztem uzyskanie odpowiedniego wyposażenia niskim nakładem gotówki i posiada mniejsze wymogi formalne niż kredyt inwestycyjny dla firm.

Podsumowując strategia firm nastawiona jest na zysk a nie na zbieraniu przedmiotów czy pojazdów. Dla firm liczy się coraz nowszy i sprawniejszy sprzęt , samochód, maszyna by móc zwiększać sprzedaż czy usługi . Pamiętajmy tez że leasing pozwala uzyskać przedmiot który sam na siebie zarobi lub nam to umożliwi a po zużyciu przedłużając umowę leasingowa uzyskujemy nowy sprzęt pozwalający nam utrzymać poziom naszej działalności .