500+ a zdolność kredytowa kiedy ma znaczenie a kiedy nie ?

10 czerwca
16:14 2019

Świadczenie rodzinne przyznawane na drugie i kolejne bez kryteriów a już niedługo od 1 dziecka jest nie podważalnych dochodem . Jednak nie jest to dochód ani opodatkowany ani traktowany jako stały . Kiedy zaś wiec sroki uzyskiwane z 500+ na dzieci zwiększa nasza wiarygodność kredytowa i zdolność zaciągnięcia większej pożyczki lub kredytu a kiedy nie??

Czy jest nasza zdolność kredytowa i jaki wpływ na nią ma uzyskiwanie 500+

Zdolność kredytowa to subiektywna ocena banku ( punktowa) mająca na celu oszacowanie czy jesteśmy wstanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie kredytowe i zarazem w pełni zaspokoić swoje stałe wydatki. krótko mówiąc jest to różnica dochodów uzyskiwanych do kosztów stałych jakie ponosimy na przykład koszty utrzymania, rachunki , inne zobowiązania czy tez osoby na utrzymaniu. Dzięki takiej kalkulacji bank jest wstanie przewidzieć czy będziemy wstanie uiszczać raty kredytu w terminie i na bieżąco i w jakiej wysokości. Wtedy tez dla osoby weryfikującej staje się jasne ile możemy oddawać miesięcznie a wiec i le pożyczyć i  na jaki okres.

Co zwiększa nasza zdolność kredytową a co ja zmniejsza

Cynikiem zwiększającym naszą zdolność kredytowa będzie na pewno dodatkowe źródła dochodów , dochody współmałżonków , posiadany majątek i tym podobne czynniki .

Negatywny obraz naszych możliwości stworzy ilość posiadanych zobowiązań kredytowych i okres ich spłaty jak i koszty i rachunki bieżące. Również bardzo konkretnym cynikiem jest ilość osób które dany kredytobiorca ma na utrzymaniu ( dzieci, zona itd) .

500+ a zwiększenie zdolności kredytowej

Świadczenie rodzinne 500+ wpływa na wysokość naszych zobowiązań wynikających z utrzymania osób nieletnich na które uzyskuje dana osoba świadczenie. Duży wpływ ma wiek naszych pociech ponieważ jeśli mamy dzieci w wieku 4,5,10 lat bank czy instytucja pożyczkowa w swojej ocenia ma większą pewność ze środki otrzymywać będziemy przez dłuższy czas w odróżnieniu od rodziców i opiekunów nastolatków  w wieku 16-17 lat.

Świadczenie 500+ wpływa na zmniejszenie naszych zobowiązań miesięcznych a wiec i również pośrednio zwiększa nasza zdolność kredytowa al niestety nie w każdym przypadku.  O ile jeżeli staramy się o pożyczkę krótkoterminowa na przykład chwilówkę  wtedy możemy liczyć ze otrzymywane świadczenie znacznie zwiększy nasze możliwości. Jednak jeśli staramy się o kredyt długoterminowy na przykład hipoteczny ten czynnik może wo gule nie być brany pod uwagę.

Przy kredytach długoterminowych rzędu 5-30 lat na przykład kredyt hipoteczny  dla banku liczy się stały pewny dochód kredytobiorcy a świadczenie  socjalne jakim jest 500+ nie gwarantuje stałości na tak długi okres kredytowania ponieważ świadczenie nie jest przyznawane jako stałe i nie jest gwarantowane ze będzie kontynuowane na przykład w winniku zmiany partii rządzącej.

Podsumowując 500+ ma wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej ale w porównaniu z osoba nie posiadająca dzieci na wychowaniu wcale jej nie zwiększa a jedynie zmniejsza dysproporcje w ocenie naszych stałych zobowiązań. Mimo wielu niepewnych czynników wiele banków i instytucji pożyczkowych uznaje świadczenie na dzieci jako istotny czynnik zwiększający nasza możliwość uzyskania większej pożyczki lub kredytu w banku.