Bankowość internetowa , elektroniczna czy jest bezpieczna

13 listopada
09:51 2015

Mało osób dziś wyobraża sobie korzystanie z konta w banku bez dostępu przez internet to zarazem wygoda jak i dostęp w odróżnieniu do oddziału banku 24h. Ponadto bankowość elektroniczna to również dodatkowe oszczędności nie tylko czasu ale i często pieniędzy.

 

Plusy bankowości elektronicznej

 

Plusami  usług bankowych przez internet to na pewno:

  • Czas to plus który trudno nie docenić po pierwsze mamy dostęp do swoich środków 24h przez 365 dni w roku.Po drugie wiele rzeczy możemy wykonać przez internet oszczędzając czas miedzy innymi zlecenia , przelewy i inne.
  • Pieniądze – to również zyskujemy dzięki bankowości internetowej choćby oszczędzając prowizje za każdy przelew na poczcie razy kilka rachunków możemy zaoszczędzić nawet setki złotych rocznie.
  • Możliwości – czyli zakupy przez internet możliwość przeprowadzania przelewów czy też płatności za usługi i towary.

Minusy

Minusy ??? oprócz pewnych zagrożeń ich nie ma.

 

Zagrożenia związane z bankowością elektroniczna i internetowa i jak je unikać

Mówienie że zagrożeń nie ma jet nieobiektywne ale są zasady dzięki którym możemy uniknąć możliwości  włamania się na nasze konto i przelania naszych środków wytłumaczmy najpierw błędy jakie użytkownicy popełniają dając możliwość włamania się na nasze konto osoba nieupoważnionym.

  • Korzystanie z bankowości elektronicznej w miejscach publicznych jak kafejki internetowe.– Daje to pewne ,możliwości hakerom którzy mogą wykorzystać dane zostawione na komputerze który użytkowaliśmy.Oczywiście najpierw taki komputer musi być spreparowany by móc umożliwić dostęp do naszego loginu i hasła
  • Logowanie się do banku z innych stron niż banku bez zabezpieczenia https:// – zwracajmy na to szczególna uwagę  na pewno bank nie wyśle nam maila proszę się zalogować żaden bank nie będzie nas namawiał do logowania się z innych stron niż bankowa. Często włamania na konto są przeprowadzane przez pośrednio utworzone
    bliźniacze strony podobne do logowania do internetowo-sci bankowej na które są zwabiani użytkownicy – a tam sami podajemy dane.Później taki włamywacz ma proste zadanie. Dlatego nie logujmy się pod żadnymi innymi stronami niż dedykowane przez bank i zwracajmy uwagę na protokół w pasku adresu jak i na sam adres powinie być https://twój-bank.pl.
  • Wirusy różne wtyczki na komputerze- Pamiętajmy o bezpieczeństwie starajmy się nie dopuszczać do instalowania dziwnych nieznanych wtyczek do naszej przeglądarki( często instalowane przy pobieraniu oprogramowania czy gier). Również zwracajmy uwagę na ochronę antywirusową . Nie stosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić do zainstalowania wtyczki- robaka- wirusa na naszym komputerze który będzie pobierał i wysyłał dane jak i pliki cookies lub wysyłają pliki tymczasowe w których może być zapisane nasze hasło i login.
  • Zapisywanie loginu i hasła na komputerze – to tez duży błąd ponieważ nap przy ściąganiu trentów jakaś ilość danych zwrotnie jest wysyłana może również plik z naszymi danymi!. Również w tej sytuacji wirusy i trojany mogą skutecznie wysłać te dane do osoby która celowo działa w tym kierunku.

Nasze dane do logowania powinny być ściśle poufne jak wykazują badania ponad 98% osób które padły ofiara ceber przestępców to osoby które nie stosowały tych zasad.Również pamiętajmy że odsłaniając nasz sekret jak login i hasło do konta w banku sami narażamy się na atak i porównać to można jak zapisanie na karcie bankomatowej pinu.

 

Jak możemy dodatkowo uniknąć zagrożenia – wiele banków oferuje tokeny do przelewów dzięki któremu by wykonać przelew musimy wpisać token przesłany nam przez SMS na nasz numer telefonu to dobre podwójne zabezpieczenie ponadto pamiętajmy o tajności oraz wylogowywaniu się z konta po skończonych czynnościach.

 

Bankowość internetowa jest bardzo pomocna jak i przyjemna a ponadto daje dużo udogodnień jednak pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa a nasze korzystanie z banku online będzie tylko przyjemnościom.

Powiązane kategorie ofert finansowych

  • Konta i rachunki dla osób prywatnych>>