Jak funkcjonuje lokata bankowa?

12 stycznia
20:24 2018

Rozumienie rynku bankowego przez Polaków jest niestety na dość niskim poziomie. Powoduje to często, że popełniamy różne proste błędy polegające chociażby na tym, że zupełnie bezrefleksyjnie traktujemy pierwszy lepszy znaleziony w Internecie ranking lokat i za najlepsze lokaty automatycznie traktujemy te oferty, które znalazły się na jego szczycie.

Bardzo często nie zdajemy też sobie sprawy z realnych kosztów i zysków, które płyną z poszczególnych instrumentów finansowych, a w zasadzie z inwestowania w nie. Tracimy szanse i wystawiamy się na zupełnie niepotrzebne zagrożenia. Dlatego też naprawdę warto jest dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak działają lokaty bankowe czyli to, co w tym momencie interesuje nas najbardziej. Zacząć należy od mitu, który mówi, że bank obraca naszymi pieniędzmi złożonymi na jego rachunku jako lokata właśnie. Nic takiego się nie dzieje.

Lokata bankowa to po prostu kwota pieniędzy, która jest przez nas deponowana na rachunku bankowym w banku, który lokatę prowadzi. Teoria mówi, że bank potem te pieniądze zabiera i wypłaca je w charakterze pożyczek, kredytów samochodowych, kredytów hipotecznych czy też po prostu przekazuje je swoim pracownikom w charakterze wypłat. Prawda jest taka, że pieniądze te sobie po prostu spokojnie śpią. W jaki wiec sposób zarabiają na odsetki, które potem dostajemy? W sposób bardzo prosty. Banki zarabiaj tak naprawdę na pożyczaniu pieniędzy. Sęk w tym, że nie mogą pożyczać nieskończoność, ponieważ muszą mieć na to odpowiednie zabezpieczenie. Banki generują tak zwany pieniądz bankowy, który jest tworzony z niczego i gdyby nasze lokaty nie były dla niego zabezpieczeniem to bank mógłby pieniądz bankowy tworzyć w nieskończoność. Ograniczenia nakładane na bankowców powodują, że stosunek pieniądza wygenerowanego do sumy naszej lokaty, lokat innych ludzi oraz wszystkich innych środków w danym banku zdeponowanych musi być zawsze taki sam. Nie może przekroczyć maksymalnego poziomu.

Różnicę tutaj oczywiście robią lokaty strukturyzowane, które stanowią połączenie klasycznej lokaty z instrumentem inwestycyjnym. Tutaj już cześć pieniędzy opuszcza bank i trafia na rynek. Od umowy zależy, jak dużo środków to będzie i ile będzie nam gwarantowane jako kapitał, którego nie możemy stracić. Jest to oczywiście związane z tym, ile możemy zarobić, ale oczywiście nie ma to większego znaczenia dla tematu tego tekstu.

przydatne miejsca

Lokaty bankowe sprawdź>>