Konsolidacja kredytów czy warto ?

01 czerwca
18:58 2016

Dla kogo przeznaczonego są bankowe produkty kredytowe konsolidacyjne? Odpowiedź jest w przypadku tego rodzaju produktów wyjątkowo jasno określona. Kredyty konsolidacyjne to produkty bankowe, których zadaniem jest przyniesie ulgi w spłatach rat kredytowych dla osób, które posiadają więcej niż jeden kredyt. Zdarza się, że może ich być nawet kilkanaście. Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, iż w ramach konsolidacji można łączyć różne typy zobowiązań kredytowych.

Co warto wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych?

Kredyt konsolidacyjny jako specyficzna forma kredytu jest obarczony większym ryzykiem niż tradycyjne typy kredytów. Dlaczego? Po pierwsze łączy on w sobie więcej niż jeden kredyt, a dodatkowo mamy do czynienia z sytuacją, w której zadłużony miał realny problem ze spłatą zobowiązania. Stąd występuje potencjalne ryzyko pojawienia się problemów ze spłatą rat kredytowych. Co na to banki? Radzą sobie z tym po swojemu – zabezpieczając kredyt na dwa sposoby. Pierwszym jest zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego nieruchomością, a drugim nieco wyższe oprocentowanie (w przypadku braku zadłużenia hipotecznego). Warunkiem udziału nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu jest w pierwszej kolejności występowanie kredytu hipotecznego w puli zadłużeń, które zostały objęte kredytem konsolidacyjnym. Zabezpieczenia te nie powinny dziwić. W końcu bank oferując pomoc osobom, które mają aktualny problem z wypłacalnością ryzykuje pojawienie się tego problemu również w przypadku spłat rat kredytu konsolidacyjnego.

Dlaczego warto?

Konsolidacja kredytów daje jedną zasadniczą korzyść – szansę na poradzenie sobie z kłopotami finansowymi. W rzeczywistości łączenie kredytów w jeden to realne zmniejszenie miesięcznych rat kredytowych. W zależności od ilości kredytów, ich wielkości i kilku innych czynników, może dojść nawet do zmniejszenia łącznej wielkości rat kredytów o 50%. Dość łatwo możemy sobie wyobrazić jak wielką ulgę stanowi to dla kredytobiorców, którzy nie byli sobie w stanie poradzić z terminową spłatą wszystkich zobowiązań. Tymczasem wpaść w pętlę zadłużenia można stosunkowo łatwo. Proces rozpoczyna się często od debetu na koncie osobistym. Często dołącza do tego niespłacony dług na karcie kredytowej. Wiele osób posiada raty kredytowe na dobre konsumpcyjne (np. artykuły RTV i AGD). Kolejnym krokiem jest najczęściej zaciągnięcie kredytu na spłatę innych zobowiązań. Niekiedy zdarza się, że część kredytów jest spłacana kolejnymi zaciąganymi pożyczkami. Doprowadza to w ostateczności do pętli kredytowej, z której nie ma ucieczki – oczywiście pozornie. Kołem ratunkowym dla tonących w morzu zadłużenia są bowiem wspomniane kredyty konsolidacyjne.